Vítame vás pri tretej časti blogovej série o online nástrojoch pre vaše vyučovanie. V predchádzajúcich častiach sme sa venovali základnýmpokročilým online nástrojom. V tejto časti vám predstavíme zaujímavé a podnetné multimediálne vzdelávacie kanály, zamerané prevažne na občianske témy, ktoré dozaista spestria vaše vyučovanie alebo domáce úlohy pre vašich žiakov. Kanály sme rozdelili na česko-slovenské zdroje a zdroje v anglickom jazyku a je len na vás, pre ktoré sa rozhodnete. Prajeme príjemné čítanie a pozeranie!

Česko-slovenské zdroje

JurajVie

Na kanáli JurajVie nájdete desiatky krátkych, ale zato veľmi podnetných, náučných videí, ktorých zameranie je naozaj široké – od predsudkov, konšpiračných teórií až po populačnú krízu. Na svoje si u Juraja prídu aj vaši technicky, matematicky a prírodovedne zameraní kolegovia a kolegyne. Tento kanál odporúčame hlavne pre stredné školy, ale určite sa ním môžu inšpirovať aj učitelia a učiteľky na 2. stupni ZŠ.

Otevřená věda 

Na tomto kanáli chceme zdôrazniť sériu NEZkreslená věda, kde jej tvorcovia v 10 minútach graficky a obsahovo zaujímavo sprostredkúvajú fungovanie politických systémov, významné historické udalosti Československa či celosvetové historické udalosti, ako napríklad podpísanie Mníchovskej dohody. Opäť sa tu nájdu aj videá pre vašich prírodovedne zameraných kolegov, a preto veríme, že sa s nimi o náš tip podelíte.

Schooltag

Ak tento školský rok vyučujete maturantov, projekt Schooltag, známy pod starším názvom Maturita s Hashtagom, je práve pre vás a vašich študentov ako stvorený. Tento YouTube kanál prináša podcasty na rozličné témy – historické udalosti, základné pojmy v občianskej náuke, ale aj slovenský jazyk a literárne diela, ktoré zhŕňajú potrebné učivo na maturitnú skúšku vo videách do 10 minút. Samozrejme, videá nie sú len pre maturitný ročník a využiť ich môžete aj na hodinách v nižších ročníkoch. Okrem platformy YouTube môžete Schooltag počúvať aj ako podcast na Spotify či Apple Podcasts.

Jirka vysvětluje věci

Obsah tohto kanálu je viac vhodný pre stredoškolákov, nakoľko sú videá dlhšie a tematicky náročnejšie. Avšak, témy, ktoré Jirka pokrýva, sú naozaj pestré – prečo volíme diktátorov, prečo potrebujeme spánok či ako v Rusku vyučujú o roku 1968.

Zdroje v anglickom jazyku

Nasledujúce kanály odporúčame predovšetkým pre stredné školy, nielen kvôli obsahu v anglickom jazyku, ale aj kvôli náročnosti sprostredkovaného obsahu.

Ted-Ed

Ted-Ed ponúka širokú škálu 5-minútových videí na netradičné témy – smútok zvierat, historické mýty, dokonca aj tipy na zlepšenie sústredenia sa či zvýšenie efektivity učenia sa. Každé video má k dispozícii aj titulky. Okrem toho, podobný video-obsah nájdete aj na webe Ted-Ed, kde si videá môžete filtrovať podľa predmetu či veku žiakov.

Johnny Harris

Tento novinár sa na svojom kanáli rozsiahlo venuje rôznym témam – aktuálnym či historickým udalostiam, vysvetľovaniu fenoménov ako inflácia či spočiatku absurdne vyzerajúcim témam (napr. ako marketing prispel k pitiu mlieka), ktoré však v sebe majú hlbokú myšlienku. Každé video má taktiež dostupné anglické titulky. 

Vox

Ak je vám sympatický štýl Johnnyho Harrisa, určite sa pozrite aj na to, čo ponúka kanál Vox. Ich videá sú o čosi kratšie a pohybujú sa okolo 10 minút. Opäť je ich pokrytie tém širokospektrálne – od vysvetlenia aktuálnych tém, inflácie, aspektov klimatickej zmeny a boja proti nim, až po to, prečo čoraz viac ľudí potrebuje dioptrické okuliare.

Psych2Go

Na tomto kanáli nájdete stovky animovaných videí zameraných na psychológiu, psychiku, duševné zdravie, lásku a vzťahy. Majú približne 5 minút a sú naozaj roztomilé a plné hodnotných informácií. Videá môžu vašim žiakom pomôcť rozvíjať si zručnosti potrebné na vytváranie zdravých vzťahov a na podporu duševného zdravia.

Veríme, že sme vám i v tejto časti blogu predstavili podnetné online vzdelávacie zdroje, ktoré využijete pri tvorbe vašich vyučovacích hodín a domácich úloh, a tiež, že zvládnete aj používanie zdrojov v anglickom jazyku. Držíme vám i vašim žiakom palce a prajeme vám veľa príjemných chvíľ! 🙂

Foto: unsplash.com, pixabay.com

Blog pre vás pripravila Lýdia Chobotová.