Povinnosti sa počas dňa kopia a posledné, na čo myslíte po práci, je robiť si prieskum toho, aké online nástroje by ste mohli využívať vo vyučovaní. Keby to tak niekto mohol urobiť za vás… A ten niekto sa  našiel! V  sekcii tipov a inšpirácií vám Školy, ktoré menia svet opäť prinášajú blog plný tipov na online pracovné nástroje a stránky, pomocou ktorých si budete môcť jednoduchšie a efektívnejšie pripraviť aktivity na vyučovanie. Na vás už len zostáva vybrať si, ktorý z nich je pre vašu prácu ten najvhodnejší.

Práca moja každodenná

iLovePDF

Ak by sme si v našej kancelárii mali vybrať jedinú stránku, ktorá nám na každodennej báze najviac uľahčuje život, vyhrala by iLovePDF. Našli ste na internete zaujímavý dokument a radi by ste ho žiakom ukázali vo forme powerpointovej prezentácie? Vytvorili ste dokument vo Worde a potrebujete ho pred odoslaním upraviť do PDF formátu? Potrebujete z dokumentu vytiahnuť len jednu konkrétnu stránku, alebo ho celý otočiť? Táto stránka to urobí za vás. Stačí vám na to len zopár klikov. 

Canva 

Keď hovoríme o kreatívnych záležitostiach, Canva je náš miláčik. A myslíme to so všetkou vážnosťou. Možností, ako tento nástroj využiť je nespočetné množstvo a netreba k tomu žiadne špeciálne skúsenosti. Či už potrebujete vytvoriť zaujímavú prezentáciu, plagát pre školskú akciu či infografiky k vašim predmetom, táto platforma vám prácu 100-násobne uľahčí. Po registrácii môžete bezplatne využívať veľkú časť nástrojov, ktoré stránka ponúka. Pre tých motivovanejších existuje aj možnosť požiadať o bezplatný prístup k plnej ponuke stránky pre učiteľov a študentov. Ako na to sa dozviete TU

Microsoft To Do

Písanie zoznamov úloh nemožno považovať za veľmi obľúbenú činnosť. Keď však príde chvíľa, v ktorej si splnené úlohy môžete spokojne vyčiarknuť, málokomu tento pocit neprinesie pokoj v duši. Čo však robiť, ak sa náš zoznam úloh začne rozrastať nielen na naše povinnosti, ale napríklad aj na povinnosti našich žiakov? V Microsoft To Do máte možnosť vytvárať zoznamy osobné aj verejné, zdieľať si ich navzájom či nastavovať si pripomienky na koncový dátum ich splnenia. Zísť sa to môže napríklad pri plánovaní školských akcií, koordinácii školského parlamentu, alebo aj v rámci zdieľaných povinností v učiteľskom zbore. 

Na tieto sa ešte pamätáte?

Slido 

S využitím stránky Slido ste sa už určite mali možnosť stretnúť na verejných prednáškach, workshopoch či festivaloch. Tento nástroj umožňuje ľuďom anonymne položiť otázku, ktorá ich zaujíma. Ako ho však využiť na hodinách? Ak napríklad potrebujete zvoliť triedneho nástenkára, alebo získať spätnú väzbu na vašu hodinu, vytvoriť môžete tzv. živú anketu, ktorej výsledky máte vyhodnotené za pár sekúnd. Už vopred viete, že sa vaši žiaci budú hanbiť položiť hosťovi otázku v diskusii a vy sa chcete vyhnúť trápnemu tichu? So Slido je tento problém vyriešený. Využiť sa dá napríklad aj na vytvorenie interaktívneho kvízu s výberom viacerých odpovedí, ktorý vám pomôže zrekapitulovať zapamätané vedomosti z hodiny. 

Flippity

Možno ste sa s ňou už stretli a možno nie. Flippity učiteľom napríklad umožňuje vyvolávať žiakov náhodne, vďaka „kolesu šťastia“. Vytvoriť si taktiež môžete interaktívnu kvízovú show so setom vlastných otázok, za ktoré môžu deti získavať body a víťaz aj prípadnú odmenu. Vopred však upozorňujeme, že na to, aby sa vám s Flippity efektívne pracovalo budete potrebovať užívateľský účet v rámci platformy Google. Je totiž prepojená s online excelovými tabuľkami, z ktorých čerpá informácie na vytvorenie personalizovaných nástrojov.   

Jamboard

Účastníci nášho programu Školy, ktoré menia svet Premium poznajú Jamboard  veľmi dobre. Využívame ho totiž na zdieľanie nápadov počas našich tréningov. Deti môžu, s využitím farebných kartičiek, napríklad zdieľať svoje názory na tému, ktorú práve preberáte, a to z pohodlia domova. Pri reflexii v triede tak môžete priamo diskutovať o myšlienkach, ktoré im napadli. Užitočným môže byť tento nástroj aj v prípade, že so žiakmi prechádzate rôznymi úlohami, alebo interpretujete báseň a chcete, aby videli vaše poznámky. Priamo do dokumentu totiž môžete písať, podčiarkovať slová a pridávať k nim odkazy v online forme lepivých kancelárskych papierikov. 

Všetky tieto stránky už dávno poznáte a radi by ste sa dozvedeli viac napríklad o užitočných nástrojoch pre marketing školy, efektívnu prácu školského parlamentu či osobnostný a profesijný rozvoj? Prihláste sa na naše jednorazové tréningy a vzdelávajte sa s programom Školy, ktoré menia svet

V ďalšej časti tejto série sa budeme venovať online nástrojom pre pokročilejších. Ak pre nás máte konkrétne tipy, o ktoré by ste sa radi podelili, neváhajte nám napísať.