U nás si môžete vybrať aj z ponuky aktualizačného vzdelávania, ktoré je zamerané na vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov.
Prečítajte si najčastejšie otázky, ktoré dostávame ohľadom tohto typu vzdelávania.
Aktualizačné vzdelávanie je zamerané na vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov. Primárne slúži k udržiavaniu či obnovovaniu profesijných kompetencií, ale taktiež k nadobudnutiu nových zručností. Rovnako však môže byť zamerané aj na získavanie informácií o nových zmenách či trendoch v oblasti výchovno-vzdelávacieho procesu, alebo súčasnej legislatívy.
Rozsah je oproti inovačnému vzdelávaniu menší, min. 10 hod. a max. 24 za školský rok. V školskom roku 2022/2023 túto povinnosť upravilo ministerstvo školstva na min. 20 hod. oblastiach ako zmeny školského kurikula, inkluzívne vzdelávanie a/alebo digitalizáciu výchovy a vzdelávania.
Poskytovateľom aktualizačného vzdelávania môže byť:
- škola,
- školské zariadenie,
- zariadenie sociálnej pomoci,
- zriaďovateľ školy bez právnej subjektivity alebo školského zariadenia bez právnej subjektivity.
Inovačné vzdelávanie ja takisto zamerané na pedagogických a odborných zamestnancov. Cieľom je však prehĺbenie, rozšírenie, alebo inovácia profesijných kompetencií pedagogického či odborného zamestnanca v príslušnej kategórií. Program je preto realizovaný v rozsahu min. 50 hodín.
Poskytovateľom inovačného vzdelávania je:
- vysoká škola,
- organizácia zriadená ministerstvom školstva,
- organizácia zriadená iným ústredným orgánom štátnej správy na plnenie úloh v oblasti profesijného rozvoja pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov,
- katolícke pedagogické a katechetické centrum,
- škola, školské zariadenie a zariadenie sociálnej pomoci,
- zamestnávateľ, ktorému bolo vydané osvedčenie o spôsobilosti zamestnávateľa poskytovať praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania,
- iná právnická osoba, ktorá má v predmete činnosti vzdelávanie – do tejto kategórie spadá aj Inštitút pre aktívne občianstvo.
V školskom roku 2022/2023 je aktualizačné vzdelávanie zamerané na tri okruhy – zmeny školského kurikula, inkluzívne vzdelávanie a rozvoj digitálnych zručností.
IPAO je poskytovateľom inovačného (a teda aj aktualizačného) vzdelávania len v okruhu týkajúcom sa kurikula. Okruh je zameraný na:
„reformu obsahu a foriem vzdelávania a má pomôcť k tvorbe vlastného školského vzdelávacieho programu, zmenám v hodnotení výsledkov žiakov – spôsobilosť hodnotiť nielen vedomosti, ale aj získané spôsobilosti, kompetencie žiakov, a využívanie inovatívnych foriem vyučovania s dôrazom na aktívne učenie sa žiakov v zmysle cieľov nového kurikula.“
ÁNO.
V súlade s platným znením § 57 ods. 4 zákona č. 138/2019 Z. z. môže škola/školské zariadenie/zariadenie sociálnej pomoci/zriaďovateľ:
“…pri organizovaní aktualizačného vzdelávania spolupracovať s poskytovateľom inovačného vzdelávania v oblasti, v ktorej má poskytovateľ inovačného vzdelávania oprávnenie na poskytovanie inovačného vzdelávania”.
Inštitút pre aktívne občianstvo, o.z. získal oprávnenie na poskytovanie inovačného vzdelávania 12.7.2022 pod evidenčným číslom 33/2022-IV s obsahovým zameraním na:
„Vzdelávanie zamerané na profesionálny a osobnostný rozvoj v oblasti mäkkých zručností a zavádzania zážitkových a interaktívnych metód a prvkov neformálneho vzdelávania do výučby s cieľom rozvíjať občianske a životné kompetencie a zručnosti detí a žiakov a podporovať demokratickú otvorenú školskú klímu, ďalej rozvíjať schopnosti potrebné pre koordináciu školských parlamentov a praktizovať prvky psychohygieny s cieľom predchádzať syndrómu vyhorenia.“
Vo vzdelávacích oblastiach, ktoré sú podporované z Plánu obnovy a odolnosti, je Inštitút pre aktívne občianstvo oprávneným poskytovateľom inovačného vzdelávania v oblasti kurikula.
Môžete sa teda na nás obrátiť aj v prípade, že máte záujem o aktualizačné vzdelávanie. Spoločne ho pripravíme tak, aby vyhovovalo vašim individuálnym potrebám a zároveň spĺňalo všetky platné štandardy.
Ak máte ďalšie otázky k aktualizačnému vzdelávaniu, neváhajte nás kontaktovať na info@skolyktoremeniasvet.sk.