V predchádzajúcom blogu sme vám predstavili základné online nástroje pre spestrenie vyučovania a pre uľahčenie vašej práce. Pamäť si môžete osviežiť tu. V tejto časti blogu vám Školy, ktoré menia svet predstavia online nástroje, ktoré si vyžadujú trochu vyššie počítačové zručnosti či ovládanie angličtiny. Nie je to ale žiadna kvantová fyzika. Preto vás chceme povzbudiť k ich používaniu, pretože to určite zvládnete. Nástroje vám pomôžu si zorganizovať vaše osobné a školské povinnosti a umožnia spestriť vaše vyučovanie rôznymi hrami, kvízmi, videami či krížovkami. Prajeme príjemné čítanie.

Genial.ly

Chcete oživiť a spestriť vaše prezentácie a trúfate si na viac ako používanie Canvy? Genial.ly je potom presne pre vás. Tento bezplatný nástroj ponúka nielen dizajnové spestrenie pre vaše prezentácie, ale zároveň vám umožňuje vytvoriť interaktívne kvízy, hry, videá a infografiky pre vašich žiakov. Zároveň vám nástroj umožňuje doplniť vaše vyučovacie pomôcky prepojeniami na youtube videá, audioukážky a mnoho iného. Môžete sa inšpirovať aj predpripravenými vzormi, ktoré sú v angličtine. Viac informácii nájdete tu.

Puzzel.org

Hry, hry a hry! Určite sa vaši žiaci radi učia hravým spôsobom a táto webová stránka vám v tomto nesmierne pomôže. Vďaka tomuto nástroju si môžete vytvoriť krížovky, osemsmerovky, kvízy, puzzle, pexesá a mnoho ďalších skvelých hravých prostriedkov na zatraktívnenie vyučovania. Puzzel môžete používať aj v slovenčine a je veľmi užívateľsky jednoduchý a intuitívny. Za používanie tohto nástroja si však musíte zaplatiť. Ceny však nie sú astronomické a ako škola môžete dokonca získať zľavu. Avšak investícia do nástroja sa vám určite oplatí a vaši žiaci vám budú určite vďační za hravé hodiny. Odkaz na nástroj nájdete tu.

H5P

Bezplatnou alternatívou Puzzel je H5P, avšak na jeho používanie je potrebná angličtina. H5P vám taktiež umožňuje vytvárať kvízy, krížovky, flashcards a rôzne iné interaktívne aktivity od výmyslu sveta. Naviac, H5P je perfektný nástroj v tom, že aktivity z neho viete vložiť na e-learningový portál  Moodle alebo na vašu školskú webovú stránku. Bližšie tu.

Socrative

Určite nám dáte za pravdu, že známkovanie vám alebo vašim kolegom dokáže zabrať veľa cenného času. Preto máme pre vás pomôcku, ktorá vám ohľadom toho pomôže. Socrative umožňuje vytvárať rôzne typy (zábavných) kvízov, ktoré sa známkujú v reálnom čase a umožňujú vám dávať žiakom spätnú väzbu a takisto ju od nich získavať. Zároveň si výsledky kvízov môžete uložiť na Google Drive, pričom každý žiak má unikátny prihlasovací kód. Tým pádom vidíte identitu žiaka len vy a pre zvyšok triedy zostáva daný žiak v anonymite. Základné rozhranie Socrative je zdarma, ale v ponuke sú rôzne nadstavby za príplatok. Viac o nich nájdete tu.  

Trello

Trello je náš miláčik a pomocník, pretože ide o plánovací nástroj. Ľahko si vďaka nemu usporiadate a naplánujete všetky osobné a pracovné úlohy, ktoré vás v najbližšej (a ďalekej) dobe čakajú a ktoré momentálne plníte. Skvelým zadosťučinením je samozrejme aj odškrtnutie si úlohy po jej dokončení. Zároveň do Trella môžete prizvať aj ďalších ľudí, a tak si môžete zorganizovať prácu a úlohy v kabinete, na celej škole a prípadne aj vo vašej domácnosti. Svoje úlohy si môžete rozplánovať krok po kroku, pridať dátumy deadlinov či pripojiť dôležité odkazy, a tým si uľahčiť budúcu prácu. Základné rozhranie je zdarma, ale existuje možnosť priplatenia si za navýšenie funkcií. Viac o funkciách Trella nájdete tu.

Veríme, že používanie týchto nástrojov zvládnete ľavou-zadnou, aj napriek ich vyššej používateľskej náročnosti. Dúfame, že sme vám týmito tipmi na online nástroje umožnili uľahčiť vašu namáhavú prácu.

V ďalšej časti blogu vám predstavíme multimediálne vzdelávacie kanály, ktorými môžete obohatiť výchovno-vzdelávací proces na vašich vyučovacích hodinách. 

Foto: unsplash.com, pixabay.com

Blog pre vás pripravila Lýdia Chobotová.