Máte chuť na kombináciu zaslúženého oddychu a predsa zmysluplne stráveného času? Pozrite si naše tipy na filmy a seriály, ktoré búrajú mýty a stereotypy a zvyšujú inklúziu ľudí so špeciálnymi potrebami, ľudí inej farby pleti, či LGBTI+ komunity. Cieľovou skupinou týchto filmov a seriálov sú primárne mladí ľudia, ale potešenie v nich určite nájdu aj dospeláci. Prajeme príjemné čítanie a pozeranie!

O ľuďoch so špeciálnymi potrebami

Atypical (Atypický)

Týmto seriálom vás bude sprevádzať tínedžer v autistickom spektre, ktorý sa pasuje s bežnými životnými problémami – prvá láska, škola, priatelia, sebapoznávanie či rodinné problémy. Seriál citlivo a pravdivo ukazuje, aký je život človeka v autistickom spektre a zdôrazňuje, že ľudia s autizmom nesmú byť diskriminovaní a vytláčaní na okraj spoločnosti.

Love on the Spectrum (Láska na spektre)

Ak vás zaujímajú skôr reálne príbehy ľudí, Love on the Spectrum je to pravé pre vás. Tento dokumentárny seriál, či skôr zoznamovacia reality show, sa točí okolo viac-menej tabuizovanej témy – sleduje mladých ľudí v autisickom spektre, ktorí hľadajú lásku a snažia sa zvládnuť randenie a vzťahy. Seriál je plný osobných, dojemných i milo vtipných momentov, ktoré nám pripomínajú, že ľudskosť je najvyššou hodnotou.

Down for Love (Rande s Downom)

Podobný štýl a myšlienku ako Love on the Spectrum má aj tento seriál, kde však svoju lásku hľadajú ľudia s Downovým syndrómom. Seriál vás rozosmeje aj dojme zároveň, ale hlavne si uvedomíte, že človek s akoukoľvek špeciálnou potrebou či zdravotným znevýhodnením si zaslúži a potrebuje lásku. 

Neviditeľní

Séria slovenských dokumentárnych filmov o ľuďoch na autistickom spektre, kde sa dozviete fakty aj mýty o autizme, jeho vzniku a prejavoch, ale aj o tom, ako je táto porucha vnímaná v rodine a spoločnosti. Samotné časti série majú približne 30 minút a môžete ich využiť aj ako prvok vo vyučovaní.

O LGBTI+ ľuďoch a komunite

Heartstopper (Motýliky)

Možno ste už o tomto seriáli počuli alebo ste si vo vašom obľúbenom kníhkupectve povšimli knihy, resp. komiksy, na základe ktorých bol tento milý a dojímavý seriál spracovaný. Jeho príbeh je o dvoch mladých tínedžeroch a ich partii kamarátov, ktorí spoznávajú priateľstvo a lásku, ale zároveň riešia problémy ako šikana na škole či poruchy príjmu potravy. Seriál ponúka citlivý vhľad do života LGBTI+ ľudí a coming out-u a my ho vrelo odporúčame. 

Sex Education (Sexuálna výchova)

Seriál, primárne pre starších tínedžerov, je skvelým zrkadlom toho, čo prežívajú a čo trápi mladých ľudí v tomto veku – vlastná identita, láska a vzťahy – hlavne, keď o tejto problematike majú málo zdravých a veku primeraných vedomostí a skúseností. Dejom tohto komediálneho seriálu nás sprevádza Otis, ktorý je síce v tejto oblasti neskúsený, ale má vedomosti vďaka svojej mame, sexuálnej terapeutke, a tak sa Otis rozhodne radiť svojim rovesníkom. Ak sa chcete zasmiať, ale aj niečo naučiť, Sex Education je vhodný adept pre vás!

Love, Simon (Ja, Simon) a Love, Victor (Ja, Victor)

Tento film a seriál sú o mladých gay mužoch, ktorí taja svoju orientáciu pred rodinou a priateľmi. Verne zobrazujú, aké je to žiť v utajení, keď nemôžete alebo sa necítite byť pripravený na to, odkryť plne svoju skutočnú identitu. Vďaka tomuto seriálu a filmu sa do nich v cítite a pochopíte, aké dôležité je pre LGBTI+ ľudí môcť žiť v otvorenej a tolerantnej spoločnosti.

Queer Eye (Queer tím)

Táto reality show sa stane srdcovkou pre každého, kto si ju pozrie. Spočiatku sa vám môže zdať povrchná – 5 LGBTI+ ľudí v každej epizóde “transformuje” nejakú osobu, zmenia jej výzor, štýl obliekania, zrenovujú jej bývanie či dajú jej tipy a triky na varenie. Avšak, čo robí Queer Eye naozaj skvelou a výnimočnou show, je jej ľudskosť a úprimnosť. Životné príbehy, ktoré sa dozviete, sú naozaj dojímavé a poučné v tom, ako sa vyrovnávať s úzkosťou, stratou blízkych, samotou alebo rodinnými problémami.

O živote ľudí inej farby pleti

Hidden Figures (Skryté čísla)

Film založený na skutočných udalostiach sprevádza tri matematičky afro-amerického pôvodu v NASA počas 60-tych rokov 20. storočia. Tieto nadané vedkyne napriek svojmu talentu a tvrdej práci čelia segregácii a stereotypnému vnímaniu zo strany svojho okolia, a to pre svoju farbu pleti, vedecké ambície a dobové rodové stereotypy. Tieto odvážne ženy však reakcie okolia neodradili a stali sa rešpektovanými vedkyňami, ktoré sa podieľali na vesmírnych projektoch NASA.

The Help (Farba citov)

Opäť sa ocitáme v 60-tych rokoch v USA, kde je segregácia na základe rasy bežným spoločenským javom. V tomto príbehu sledujeme upratovačku Aibileen a snaživú spisovateľku Skeeter, ktorá zisťuje, aký ťažký život majú ženy-upratovačky inej farby pleti, a teda aj Aibileen. Tieto dve ženy, pochádzajúce z rozdielnych rodinných a spoločenských pomerov, nadviažu nevídané priateľstvo, ktoré odkrývame počas celého filmu. Film je skvelým príkladom toho, že ako ľudí nás omnoho viac vecí spája než rozdeľuje.

The Hate U Give (Nenávisť, ktorú si prebudil)

Mladá tínedžerka Starr žije v dvoch paralelných svetoch – v „černošskej“ štvrti a „belošskej“ škole, keď ju postihne obrovská tragédia. Jej najlepšieho kamaráta zavraždí policajt a Starr sa musí rozhodnúť, na ktorú stranu v týchto dvoch svetoch sa postaví. Žiaľ, podobné príbehy násilia nie sú ojedinelé a tento film vám túto problematiku skvele predstaví.

Desert Flower (Púštny kvet)

Možno ste o tomto výnimočnom a dojímavom príbehu už počuli. Je založený na skutočných udalostiach, keď sa zo ženy, pôvodom z Afriky, ktorá prežila ženskú obriezku a nútené manželstvo, stane aktivistka, modelka a ambasádorka Organizácie Spojených národov. Celoživotným poslaním Waris Dirie je bojovať proti porušovaniu ženských práv, aby sa podobné príbehy ako ten jej už neopakovali mladým dievčatám a ženám po celom svete.

Veríme, že sme vám (bez ohľadu na vek) predstavili filmové a seriálové tipy, z ktorých si vyberiete váš nový obľúbený večerný program. Aj takto môžeme spoločne tvoriť otvorenú a tolerantnú spoločnosť, kde sme každý iný, ale všetci rovní. 🙂

Foto: unsplash.com, pixabay.com

Blog pre vás pripravila Lýdia Chobotová.