Ak hľadáte inšpiráciu, ako integrovať občianske vzdelávanie do denných aktivít už pre deti vo veku 4 rokov až 10 rokov, ste na správnom mieste. V tomto blogu sa pozrieme na rôzne zábavné a náučné knihy, ktoré sú zamerané na občianske vzdelávanie. Zistite, aké témy knihy pokrývajú, k akým hodnotám a postojom deti vedú a aké krásne posolstvá v sebe skrývajú. Veríme, že nájdete množstvo inšpirácie!

Ako ukazujú výskumy, viesť deti k občianskemu vzdelávaniu je možné už od materských škôl. Občianske vzdelávanie by malo byť preto dôležitou súčasťou kvalitnej výchovy detí, pretože dokáže formovať demokratické hodnoty a postoje či rozvíjať sociálne a životné zručnosti, ktoré predstavujú neoddeliteľnú súčasť života nás všetkých v spoločnosti. Preto vám nižšie ponúkame viacero tipov na knihy, ktoré rozvíjajú u detí v materskej škole a na 1.stupni základných škôl rôzne občianske zručnosti a môžete ich deťom čítať v každom prostredí – v škôlke, škole či doma. Dúfame, že tieto tipy budú pre vás, ako pedagógov, ale aj ako rodičov, predstavovať cennú pomôcku na výnimočné aj všedné dni.

Posledný medveďHannah Gold

Hlavná hrdinka April nájde na Medveďom ostrove posledného medveďa a rozhodne sa ho zachrániť. Ukáže svetu, že nikto nie je príliš mladý alebo bezvýznamný na to, aby niečo zmenil. Publikácia predstavuje silný príbeh lásky medzi človekom a zvieraťom s hlavnou myšlienkou ukotvenou v tom, že všetci sú schopní zmeny. Kniha, ktorá je určená pre tie najmenšie deti vo veku 3 rokov, posilňuje empatické cítenie a prepája medziľudské vzťahy na základe zvieracej tematiky.

Cesta za hranice – Francesca Sanna

Autorka knihy podáva tému migrácie prostredníctvom detských očí v doprovode ilustrovaného príbehu. Takmer každý deň v správach počujeme o utečencoch a migrantoch, ale vieme len veľmi málo o ich osobných príbehoch a ceste, ktorú museli prejsť. Hlavnou myšlienkou diela je stotožnenie sa dieťaťa s príbehom migrujúcej matky s dvomi deťmi a pochopiť dôvod ich konania. Kniha, primárne určená deťom v predškolskom veku, pozorným spôsobom dokáže rozpracovať aj tak náročnú tému, akou je migrácia. 

Knižná séria Malí ľudia, veľké sny – Maria Isabel Sánchez Vegara

Autorka krásnymi ilustráciami a textom na pár stranách predstavuje významné osobnosti zo sveta z rôznych odvetví – od vedcov, politikov, športovcov až po významných umelcov. Hlavnou myšlienkou knihy je priblížiť neobyčajné úspechy a osudy, aby aj tie najmenšie deti pochopili, že snom sa limity nekladú a prekážky sa dajú prekonávať. 

20 výnimočných dievčat a chlapcov, ktorí zmenili svet – Klub čitateľov

Čo majú spoločné Agatha Christie, Mahatma Gandhi, Roald Dahl či Marie Curie? Nikto z nich sa nenarodil slávny, pričom aj tie najznámejšie osobnosti začínali ako malé deti. Táto krásne ilustrovaná kniha vhodná pre deti od 7 rokov je založená na princípe motivačnej literatúry a opisuje cestu a životy popredných osobností. Dielo poukazuje na prínos známych osobností, ktorí svojimi činmi posunuli spoločnosť vpred a sú pre nás neustálou inšpiráciou aj v súčasnosti. 

Knižná séria má aj pokračovanie v témach: Osobnosti, Objavitelia a Vynálezci.

Mne na tom záleží! – Silvia Roncaglia

Téma životného prostredia sa stáva v dnešnej dobe čoraz dôležitejšou a povedomie o nej patrí medzi občiansku uvedomelosť, ktorá by sa mala už rozvíjať od útleho veku. S týmto posolstvom prichádza príručka pre hrdinov, ktorí chránia životné prostredie. Kniha  je určená pre deti vo veku od 4 do 10 rokov, ktorým záleží na starostlivosti o okolie a prírodu a ponúka jednoduchý spôsob, ako získať nové vedomosti a vybudovať si ekologický prístup. 

Svet potrebuje človeka, ako si ty! – Joanna Gaines

V jeden pekný slnečný deň sa hrdinovia knihy rozhodnú usporiadať preteky balónov. Lúka hýri všetkými farbami látok, ktoré si priniesli z domu. Všetci sa pustia do práce. Niektorí pracujú samostatne, iní zase v skupinách. Jedni sú utiahnutí a iní sa veselo radia s kamarátmi. Každé z detí je však výnimočné a rovnako dôležité, pretože spolu vytvoria na nebi nevídanú nádheru. S touto hlavnou myšlienkou – o dôležitosti každej jednej ľudskej bytosti – pracuje autorka knihy vhodnej pre deti do 7 rokov. Kniha apeluje na akceptáciu a rešpektovanie rozmanitosti, ktorá je súčasťou každej kultivovanej občianskej spoločnosti.

Jak přežít, když se často bojím – Lucia Bělohlávková

Kniha od českej autorky, ktorá je povolaním psychoterapeutkou, pomôže vašim žiakom pochopiť, že všetci sa občas cítime pod psa a že trapasy sú prirodzenou súčasťou života každého z nás. Publikácia je vhodná pre deti od 7 rokov a naučí ich, ako pracovať s otravnými myšlienkami, ktoré sa nám preháňajú hlavou. Kniha tiež poskytuje láskavé rady, ako nájsť cestu von z bludného kruhu podceňovania svojich schopností a nedôvery v seba samého.

Politika pre začiatočníkov – Autorský kolektív

Vitajte vo svete politiky pre najmenších! Táto kniha je určená všetkým začiatočníkom, ktorí sa chcú naučiť viac o politickom systéme, demokracii a spoločenskom angažovaní. Politika je totiž úplne všade, pričom tvorí základ občianskej spoločnosti. Ako občania spoločnosti máme takisto rôzne práva a povinnosti. Kniha, vhodná pre deti od 11 rokov, povzbudí deti, aby sa aktívne zaujímali o dianie vo svojom okolí a skrýva v sebe odpovede na otázky týkajúce sa politiky ako: Čo sú to zákony? Čo je to parlament? Kto rozhoduje v našej krajine? Čo je legálne? Čo robia králi a kráľovné? Kto platí nemocnice a cesty?

Volám sa Malala – Malala Yousafzai a Christina Lamb

Kniha opisuje motivačný príbeh o aktivistke a bojovníčke za ľudské práva Malale Yousafzai a jej boji proti diskriminácií. Malala bola vo svojich 15 rokoch postrelená v malej dedine Pakistanu v autobuse cestou zo školy, keď sa postavila za práva na vzdelanie pre dievčatá.  Tieto okolnosti ju motivovali k angažovaniu sa a k aktivizmu až natoľko, že sa vo svojich 17 rokoch stala historicky najmladšou laureátkou Nobelovej ceny za mier. Posolstvo knihy hovorí o tom, že akceptovanie rozmanitosti a rešpektovanie základných ľudských práv tvorí jadro občianskeho vzdelávania. Táto kniha, ktorá je predovšetkým vhodná pre deti základných a stredných škôl, k tomuto pochopenie výrazným spôsobom napomáha. 

Na záver tohto blogu prinášame aj bonusový tip pre učiteľov, ktorí si radi rozširujú svoje obzory pri každej príležitosti. 🙂 

Škola nie je výchovný tábor – Mária Belešová

Kniha prináša autentické príbehy pedagógov a konkrétne situácie, s ktorými sa stretli počas svojej pedagogickej praxe. Tieto príbehy sa zaoberajú problémovými a agresívnymi študentmi, deťmi s ADHD, autizmom a inými poruchami správania. Jednotlivé kapitoly knihy poskytujú užitočné rady a stratégie, ako riešiť problémové správanie žiakov v školskom prostredí. Nájdete tu rôzne prístupy, metódy a techniky, ktoré vám môžu pomôcť vyrovnať sa s náročnými situáciami vo vzdelávacom procese.

Výchova detí a ich príprava na budúcu účasť v spoločnosti cez občianske vzdelávanie je dôležitou zodpovednosťou, ktorá leží z veľkej časti na pleciach vás, učiteľov. Táto vaša záslužná činnosť pomáha vytvárať silnejšiu a zodpovednejšiu spoločnosť pre budúce generácie. Preto veríme, že sme vám aspoň trochu pomohli s tým, aby občianske vzdelávanie pre najmenších bolo lepšie uchopiteľné v praxi. V ďalšej časti blogu sa spoločne pozrieme na tipy na rôzne hračky, s ktorými sa vaše deti vedia nielen zahrať, ale dokážu u nich budovať aj občianske hodnoty či zručnosti. 

Tipy na knihy s témami občianskeho vzdelávania pre vás pripravila Rebeka Kubovičová.