Komu je program Školy, ktoré menia svet pre 2. stupeň ZŠ a SŠ určený a na čo sa zameriava?

Dvojročný tréningovo-mentoringový program Školy, ktoré menia svet pre 2. stupeň ZŠ a SŠ je určený pre všetkých nadšencov neformálneho vzdelávania na 2. stupni ZŠ a SŠ kdekoľvek na Slovensku. Zameriava sa na profesionálny rozvoj pedagógov a na rozvoj občianskych a životných kompetencií a zručností ich žiakov a žiačok. Okrem vzdelávania pre pedagógov však program zahŕňa rôznorodé aktivity pre aktívnych riaditeľov, vedenie školy, či zvedavých kolegov z radov vášho učiteľského zboru. 

SKMS_4
SKMS5_T2_1_Spolocna
previous arrow
next arrow
SKMS_4
SKMS5_T2_1_Spolocna
previous arrow
next arrow

Čo vám program ponúka?

Učiteľom a učiteľkám odhodlaným prijať výzvu a meniť svoju, triedu, školu a svet ponúka náš dvojročný vzdelávací program nasledovné:

 • online i offline školenia, tréningy a mentoring,
 • pomoc pri implementácii aktivít z 2 autorských metodických príručiek,
 • prístup k e-learningovému portálu s množstvom zaujímavých aktivít,
 • pravidelný newsletter a vzdelávacie materiály, súvisiace s aktuálnymi výzvami a témami, s ktorými sa práve stretávate,
 • podporu a poradenstvo počas celej doby trvania programu,
 • prepojenie s komunitou podobne zmýšľajúcich aktívnych učiteľov naprieč Slovenskom.

Akým spôsobom to program dosahuje?

Prostredníctvom zavádzania zážitkových a interaktívnych metód a kreatívnych prvkov zábavného neformálneho vzdelávania do výučby tradičných predmetov. Takýmto spôsobom sa u žiakov a žiačok podnecuje:

 • kritické myslenie,
 • myslenie v kontexte a v súvislostiach,
 • mediálna gramotnosť,
 • demokratické zmýšľanie,
 • morálne hodnoty,
 • empatia a súcit,
 • záujem o dobrovoľnícke aktivity,
 • občianska angažovanosť
 • a zodpovednosť.

Účastníci programu počas 2 rokov na vlastnej koži zažívajú inovatívne formy vzdelávania. Je preto pre nich preto jednoduchšie a prirodzenejšie zavádzať nové prvky do svojej pedagogickej praxe. Absolvujú napríklad sériu zážitkových tréningov vedených skúsenými lektormi a expertmi na:

 • rozvoj kritického myslenia,
 • mediálnu gramotnosť,
 • riešenie konfliktov,
 • motiváciu žiakov i kolegov,
 • prevenciu vyhorenia,
 • gamifikáciu,
 • inklúziu,
 • či prepájanie predmetov.

Zistite o našom programe viac aj prostredníctvom krátkeho informačného videa:

Ako sa do programu prihlásiť?

Prihlasovanie do 8. ročníka programu Školy, ktoré menia svet pre 2. stupeň ZŠ a SŠ je momentálne UZATVORENÉ. Vás a vašu školu môžete do programu prihlásiť v marci 2024. Tešíme sa na vás!

Zostaňme v kontakte!
Dostávajte správy a novinky o programe Školy, ktoré menia svet pre 2. stupeň ZŠ a SŠ priamo do vašej e-mailovej schránky. Prihláste sa na odber nášho newslettra:

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Váhate, či je program určený práve pre vás?

Do programu sa prihlasujú štátne, súkromné aj cirkevné školy, materské i základné školy, gymnáziá, stredné odborné školy, stredné priemyselné školy, spojené školy, špeciálne či internátne školy, a tak tvoria jednu z najpestrejších a najrozmanitejších školských komunít na Slovensku.

Sme hrdí, že aktuálne spájame 175+ účastníkov zo 65+ škôl, ktorí pracujú s 19 100+ žiakmi, ktorí spoločne menia svet po celom Slovensku.

Pozrite sa, kde všade sa naše výnimočné školy nachádzajú či nájdite školy vo Vašom okolí:

Program Školy, ktoré menia svet je laureátom Ceny európskeho občana 2023, ktorú udeľuje Európsky parlament, a to za mimoriadne úspechy a angažovanosť v oblasti demokratických a európskych hodnôt.

Vďaka programu Školy, ktoré menia svet navštívil v marci roku 2023 jednu z našich škôl holandský kráľovský pár a pani prezidentka Zuzana Čaputová, ktorí si zároveň na hodine vyskúšali aktivitu z našej metodickej príručky.

MŠVVaŠ SR odporúča program Školy, ktoré menia svet v Pedagogicko-organizačných pokynoch (pre šk. r. 2018/19 a 2019/20) a v Sprievodcovi školským rokom (2020/21 a 2021/22).

Nadácia Pontis zaradila vo svojom elitnom programe Generácia 3.0 program Školy, ktoré menia svet medzi TOP 5 inovatívnych vzdelávacích prístupov na Slovensku pre rok 2019.

O výnimočnosti programu Školy, ktoré menia svet svedčí aj ocenenie Srdce na dlani, ktoré v roku 2018 účastníkom a absolventom programu udelilo Bratislavské dobrovoľnícke centrum.

Odborný garant programu

prof. PhDr. Erich Mistrík, CSc.
prof. PhDr. Erich Mistrík, CSc.
Katedra etickej a občianskej výchovy
Pedagogická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave

Účastníci o programe povedali:

Najprv som si hovorila, že už som na to stará a nejak to už dotiahnem do dôchodku, ale som veľmi rada, že som sa nechala nahovoriť!

Bolo to veľmi inšpiratívne. Úplne som zmenila uhol pohľadu na občiansku výchovu a nabrala novú energiu!

Robíte skvelú prácu a bude mi veľmi smutno, keď to raz skončí… Takéto platformy, kde sa môžu učitelia vzdelávať zmysluplne, v našom systéme školstva chýbajú. Vážim si vaše úsilie aj spôsob, akým stretnutia robíte (aj keď to znie ako klišé, ale nie je). Zatiaľ som sa nestretla s lepším modelom.

Dievčatá, vystavali ste vynikajúci program, určite budem Školy, ktoré menia svet odporúčať aj kolegom z iných škôl. Odchádzam s úžasným pocitom a plná energie. Neviem sa dočkať, ako použijem niektoré z aktivít s mojimi žiakmi.

Vďaka vám a vašej dôslednosti bol tréning plný pohody a možností prijať veľa nových informácií a podnetov, ktoré až nestíham sledovať. Nevedela som si predstaviť, ako to bude v online, ale zvládli ste to na jednotku.

Školy, ktoré menia svet mi ukázali, že aj na Slovensku je mnoho učiteľov, ktorí majú odvahu a chuť meniť svet k lepšiemu a som hrdý, že medzi nich patrím aj ja a moja škola. Spolu vieme hľadať inšpirácie k pozitívnej zmene.

Stretnutia s inšpiratívnymi ľuďmi, ktorých som v programe spoznal, fungovali ako psychohygiena pred vyhorením.

Ďakujem, že som mohla byť súčasťou tohto programu. Vaša ochota a milota je čarovná a je fajn, že na svete sú ľudia, ktorí rozsievajú nádej. Pokračujte! 🙂

Tento program je veľkou inšpiráciou pre rozvoj nielen školy, žiakov, ale aj pre poznanie seba samého a ponúka učiteľom, ktorí sa doňho zapoja, to, čo im tak často chýba v ich každodennej praxi – ocenenie ich práce.

Maximálna spokojnosť. Oceňujem váš prístup, aktívne vypočutie a priestor pre názory. Ďakujem!

Program prináša do škôl aktívne učenie, žiakov vedie k samostatnosti a zodpovednosti a nás, učiteľov, k neustálemu zamýšľaniu sa nad vecami okolo.

To, čo robíte, je skvelé a dúfam, že v tom budete pokračovať v čo najväčšej miere. Aj keď nie stále môžem prísť alebo vyskúšať, čo by som chcela, stále na vás myslím a najviac na to, že práve vo vás mám oporu vždy.

Zaujala vás naša ponuka, ale nevyhovujú vám tieto možnosti?

Nezúfajte, máme pre vás riešenie – kontaktujte nás! Na nezáväznom konzultačnom stretnutí sa s nami môžete porozprávať o vašich požiadavkách a my vám vytvoríme službu na mieru. Stretnutie si naplánujeme v termíne, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Viac informácií nájdete TU.