Poznáme to všetci – prídeme domov po náročnom dni v práci a keď si konečne nájdeme chvíľku pre seba, zistíme, že na rozčítanú knihu sa akosi nevieme sústrediť. Bezcieľne prepíname televízne kanály, až napokon zistíme, že nič nedávajú, a tak si opäť raz radšej ľahneme spať. Aby ste sa počas podobného večera nemuseli trápiť dilemou, čo sledovať, prinášame vám niekoľko tipov na dobré filmy či podcasty s občianskou tematikou.
1. Skryté čísla (orig. Hidden Figures, 2016)
Film o troch úspešných matematičkách, ktoré sa dostávajú do NASA v období, keď Rusi vypustili na obežnú dráhu majora Gagarina a Američania sa ich snažia dohnať. Tri vedkyne majú za úlohu pomôcť im dosiahnuť tento cieľ, spoločnosť im však v šesťdesiatych rokoch minulého storočia hádže polená pod nohy, nakoľko sú Afroameričanky. Aj vďaka ich úsiliu sa však nakoniec podarilo dosiahnuť viacero vedeckých a spoločenských míľnikov – do vesmíru je vyslaný astronaut John Glenn a v NASA sa ruší segregačný systém…
2. Rádioaktivita (orig. Radioactive, 2019)
V príbehoch silných žien pokračujeme filmom o Marie Curie-Skłodowskej – vedkyni a držiteľke dvoch Nobelových cien. Film mapuje jej životný príbeh od úplných začiatkov jej strastiplnej kariéry a nazrie aj do jej osobného života. O škodlivosti rádioaktivity sa vtedy ešte nevedelo a táto žena pracovala vo dne v noci na tom, aby dospela k objavu, ktorý mal pôvodne pomáhať ľudstvu a zmeniť jeho dejiny k lepšiemu.
3. Veľký dar (orig. Gifted, 2017)
Zázračné, matematicky nadané dieťa Mary vychováva jej slobodný strýko Frank, ktorý jej chce dopriať normálne detstvo, aké zažívajú obyčajné deti. Tento spôsob života je však v priamom ohrození po tom, ako sa o jej dar začne zaujímať Frankova matka, ktorá sa snaží jej starostlivosť a vzdelanie prebrať do vlastných rúk. Charizmatickí herci, detská bezprostrednosť a sympatický príbeh sú zárukou filmu, ktorý poteší dušu každého zanieteného učiteľa.
4. Ľudskosť
Podcast Ľudskosť predstavuje tak veľmi potrebný ostrovček osvety o mentálnom zdraví a empatii, ktorý na internete potrebujeme. Odporučiť by sa dal každý diel z tejto série, špeciálne pre vás sme však vybrali jeden učiteľský s Jurajom Čokynom, autorom knižky A okraje máš kde?. Juraj vďaka programu Teach for Slovakia pracoval ako učiteľ na základnej škole, v súčasnosti je však zamestnaný vo výrobnom závode. O oboch skúsenostiach sa rozpráva s autorkou podcastu Barborou Marekovou.
5. V ženskom rode
Dominika Badžová je držiteľkou Novinárskej ceny 2021 za sériu rozhovorov (nielen) s Rómami a Rómkami v rómskych novinách Romano nevo ľil a redaktorkou RTVS v sekcii národnostného vysielania. V podcaste hovorí o tom, ako sa líši štartovacia čiara rómskych a nerómskych detí, o segregácii a delení na „my“ a „oni“ či o dôležitosti a vplyve pedagógov, ktorí namiesto potláčania jej identity podporovali počas školy jej rozvoj a sebapoznávanie.
6. The Buca Talks
Bývalá marketingová šéfka Dobrého anjela Ľudmila Kolesárová sa aj svojím vlastným príkladom snaží zmeniť svet k lepšiemu, a to individuálnou pomocou a prepájaním ľudí, ktorí si navzájom chcú pomáhať. S poslucháčmi podcastu zdieľa stereotypy, s ktorými sa vo svojej práci stretla a zážitky spojené s vynášaním predčasných súdov či závisťou, dokonca aj voči ťažko chorým ľuďom. Zároveň prostredníctvom neho šíri presvedčenie, ktoré sa stalo výstižným názvom tohto dielu – že [d]ôvera v človeka a vzájomná pomoc je cestou k prežitiu civilizácie.
Dúfame, že vás naše odporúčania oslovia a že pri nich načerpáte potrebnú silu a inšpiráciu pred začiatkom ďalšieho školského roka. ☀️
Foto: unsplash.com