Úspešnosť aj dobrý pocit z (nielen nadchádzajúceho) školského roka definuje množstvo faktorov – jedným z tých najdôležitejších ste pritom nepochybne vy. Zhodnoťte uplynulý rok, naplánujte si nové ciele, ktoré chcete s vašimi žiakmi dosiahnuť i cestu k nim, ale nezabudnite, že na všetko sa pripraviť nedá, a preto je dobré trénovať aj svoju psychickú odolnosť. Prečítajte si naše rady a odporúčania, vezmite si čistý papier a ceruzku či tablet, obľúbený hrnček s kávou a pripravte sa na štart!
1. Zreflektujte uplynulé obdobie
Obzrite sa za letným oddychom, ale aj uplynulým školským rokom. Aké pravidlá, metódy či aktivity v triede mali najlepšie výsledky? Čo je z vášho pohľadu potrebné smerom k deťom a žiakom posilniť či zlepšiť? Čo vám dodávalo energiu a radosť z učenia? Vďaka čomu ste rástli vy i deti? A čo vám, naopak, pomáhalo zregenerovať, načerpať nové sily i inšpiráciu či spoločne v triede budovať prostredie založené na dôvere a bezpečí (v šťastných aj smutných chvíľach)? Nespoliehajte sa na „autopilota“ a minuloročné prípravy, ale nájdite odvahu zmeniť rutinu a osviežiť svoj pedagogický štýl – zmena je život!
2. Naplánujte si 2-3 konkrétne novinky či výzvy pre tento školský rok
Pokiaľ sa snažíme zavádzať želané pozitívne zmeny, najudržateľnejší pomer je (približne) 80:20 – tzn. 80% dobrých skúseností je vhodné inovovať 20-timi percentami osobných výziev, ambicióznych projektov či experimentovania. Vďaka nemu budú tieto zmeny realisticky zvládnuteľné a tým pádom trvalé. Snažte sa nevytvoriť sami na seba nátlak spojený s očakávaním okamžitého úspechu a radšej sa hrajte, napr. s nástrojmi umelej inteligencie, občianskymi a hodnotovými témami, neformálnymi a zážitkovými metódami či kreatívnym usporiadaním priestoru vo vašej triede. Určite to ocenia nielen jej malí či mladí obyvatelia!
3. Snívajte a buďte odvážni
Akú zmenu v hodnotách či kompetenciách detí a žiakov chcete dosiahnuť? K akej celospoločenskej či komunitnej zmene, o ktorej snívate a kvôli ktorej každé ráno vstávate do práce, vedie? Prečo je to podľa vás dôležité? Tie isté cesty nás dovedú vždy iba na to isté miesto – preto hľadajte nové a nevyšliapané chodníčky, ktoré môžete objavovať spolu s vašimi deťmi či žiakmi a na ktorých vás isto bude čakať množstvo dobrodružstiev a poučných momentov, o ktorých sa vám dnes možno ani nesníva.
4. Otvorte kalendár
Naplánujte si dôležité ciele a témy priebežne na celý školský rok. Budete tak mať dostatok času poriadne sa na ne obsahovo aj organizačne pripraviť a vyhnete sa časovému stresu či vlastným neuspokojivým prípravám. Nezanedbateľný je tiež fakt, že nárazové či jednorazové aktivity majú v hodnotovom vzdelávaní výrazne menší efekt ako postupné „nabaľovanie“ či dokonca môžu spôsobiť tzv. efekt opačného účinku (angl. backfire effect), kedy môže nevhodne uchopená aktivita a narýchlo prezentované fakty spôsobiť namiesto želanej zmeny pohľadu na mylné či toxické názory a postoje ich ešte silnejšie upevnenie.
5. Zabezpečte si v triede či kabinete 2-3 nové pekné veci
Nemusí ísť o nič veľké či luxusné – stačí nový diár, niekoľko milých pomôcok či pozitívna a farebná výzdoba triedy (ktorú si, navyše, môžete pripraviť priamo so svojimi deťmi či žiakmi). Dôležité je, aby vám robili radosť, inšpirovali malých i veľkých k záujmu o učenie (sa), otvorenej mysli, zvedavosti a odvahe spoznávať pozitívne stránky sveta i tie, ktorým sa musíme naučiť ako spoločnosť vyhnúť.
6. Pamätajte na malé víťazstvá a spoločné zážitky
Tie tvoria neoddeliteľnú súčasť pozitívnej atmosféry v živote triedy aj školy. Docieliť ich môžete zážitkovými aktivitami, energizérmi či ice-breakermi, ale aj prenesením (občianskej) spoluzodpovednosti za život v triede, škole i komunite okolo nej na deti a žiakov. Pomôcť vám pritom môže, napríklad, aj naša 30-dňová výzva. Začnite s drobnými občianskymi skutkami hneď v septembri a môžete sa spoľahnúť, že váš školský rok bude zmysluplnejší, bohatší o spoločné zážitky i medziľudské vzťahy a že sa vyhnete efektu opačného účinku!
7. Nezabudnite na time management
Pri nikdy nekončiacej zaneprázdnenosti v učiteľskom povolaní môže byť užitočné naplánovať si vlastný formálny, neformálny i informálny sebarozvoj aj čas na oddych. V akej oblasti občianskeho života sa chcete lepšie zorientovať? Aké vzdelávacie kanály začať sledovať? Pomôcť vám môžu video- či podcastové platformy, ako napr. YouTube, Spotify alebo Podmaz, na ktorých si môžete „namiešať“ odber obsahu v rôznych kategóriách podľa vlastného profesionálneho záujmu. Na akú konferenciu, kurz, šport, jazykové vzdelávanie či voľnočasovú aktivitu sa chcete zapísať? Šup s tým na pravidelné miesto v diári, koniec školského roka je tu o chvíľu! 🙂
Nezabudnite, že učiteľsky a odborne rozkvitnúť je možné aj v náročných časových podmienkach – a možno práve o to je dôležitejšie usilovať a dbať o vlastný sebarozvoj. Držíme vám palce a sme tu pre vás s našou ponukou vzdelávaní, metodickej podpory aj voľnočasovej inšpirácie!
Foto: IPAO a Školy, ktoré menia svet