Poznáme to všetci – prídeme domov po náročnom dni v práci a keď si konečne nájdeme chvíľku pre seba, zistíme, že na rozčítanú knihu sa tak nejak nevieme sústrediť. Bezcieľne prepíname televízne kanály až napokon zistíme, že nič nedávajú, a tak si opäť raz radšej ľahneme spať. Aby ste sa počas podobného večera nemuseli trápiť dilemou, čo sledovať, rozhodli sme sa vám priniesť zopár tipov na dobré filmy či podcasty s občianskou tematikou.

1. Skryté čísla (Hidden Figures, 2016)

Film o troch úspešných matematičkách, ktoré sa dostávajú do NASA v období, keď Rusi vypustili na obežnú dráhu majora Gagarina a Američania sa ich zúfalo snažia dohnať. Tri vedkyne majú za úlohu pomôcť im dosiahnuť tento cieľ, spoločnosť im však v šesťdesiatych rokoch ešte stále hádže polená pod nohy, nakoľko sú Afroameričanky. Aj vďaka ich úsiliu sa okrem iného ruší segregačný systém v NASA a do vesmíru je vyslaný astronaut John Glenn.

2. Rádioaktivita (Radioactive, 2019)

V príbehoch silných žien pokračujeme filmom o Marie Curie-Sklodowskej – vedkyni a držiteľke dvoch Nobelových cien. Film mapuje jej životný príbeh od úplných začiatkov jej kariéry a nazrie aj do jej osobného života. O škodlivosti rádioaktivity sa vtedy ešte nevedelo a táto žena pracovala vo dne v noci na tom, aby dospela k objavu, ktorý mal pôvodne pomáhať ľudstvu a zmeniť jeho dejiny k lepšiemu. 

3. Veľký dar (Gifted, 2017)

Zázračné, matematicky nadané dieťa Mary vychováva jej slobodný strýko Frank, ktorý jej chce dopriať normálne detstvo, aké zažívajú obyčajné deti. Tento spôsob života je však v priamom ohrození po tom, ako sa o jej dar začne zaujímať Frankova matka, ktorá sa snaží jej starostlivosť a vzdelanie prebrať do vlastných rúk. Charizmatickí herci, detská bezprostrednosť a sympatický príbeh sú zárukou vďačného filmu, ktorý poteší každého diváka.

4. Ľudskosť 

Podcast Ľudskosť predstavuje tak veľmi potrebný ostrovček osvety o mentálnom zdraví a empatii, ktorý na internete potrebujeme. Odporučiť by sa dal každý diel z tejto série, špeciálne pre vás sme však vybrali jeden učiteľský so starým známym Jurajom Čokynom, autorom knižky A okraje máš kde? Juraj vďaka programu Teach for Slovakia pracoval ako učiteľ na základnej škole, v súčasnosti je však zamestnaný vo výrobnom závode. O oboch skúsenostiach sa rozpráva s autorkou podcastu Barborou Marekovou.

5. V ženskom rode

Dominika Badžová je držiteľkou Novinárskej ceny za sériu rozhovorov (nielen) s Rómami a Rómkami v rómskych novinách Romano nevo ľil a redaktorkou RTVS v sekcii národnostného vysielania. V podcaste hovorí o tom, ako sa líši štartovacia čiara rómskych a nerómskych detí, o segregácii a delení na „my“ a „oni“ či o dôležitosti a vplyve pedagógov, ktorí namiesto potláčania jej identity podporovali počas školy jej rozvoj a sebapoznávanie.

6. The Buca Talks

Bývalá marketingová manažérka Dobrého anjela Ľudka Kolesárová sa aj svojím vlastným príkladom snaží zmeniť svet k lepšiemu individuálnou pomocou a prepájaním ľudí, ktorí si navzájom chcú pomáhať. S poslucháčmi podcastu zdieľa stereotypy s akými sa vo svojej práci stretla, zážitky spojené s vynášaním predčasných súdov či závisťou dokonca aj voči ťažko chorým ľuďom. Zároveň však zdieľa názor, ktorý sa stal výstižným názvom tohto dielu, a to že Dôvera v človeka a vzájomná pomoc je cestou k prežitiu civilizácie.

Dúfame, že vás pár z našich letných tipov oslovilo a že pri nich načerpáte potrebnú silu a inšpiráciu pred ďalším začiatkom školského roka ☀️ 

Foto: unsplash.com