Leto je v plnom prúde a ak ste už stihli zdolať tú horu neprečítaných knižiek, ktorú ste si cez školský rok poctivo nazbierali, nezúfajte! Máme pre vás pár knižných tipov, ktoré vám zachránia dovolenku. O svoje obľúbené inšpiratívne kúsky sa podelili učitelia a učiteľky zo Škôl, ktoré menia svet, no v článku nájdete aj odporúčania z našich knižníc. Všehochuťou s občianskym nádychom sa môžete inšpirovať v nasledujúcich riadkoch.

1. Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej (Anna Grusková, 2022)

Umelecká reportáž Anny Gruskovej predstavuje príbeh jednej z významných žien slovenskej histórie, Alžbety Gwerkovej-Gollnerovej – historičky, literárnej vedkyne, stredoškolskej pedagogičky a prekladateľky.

Byť demokratkou nie je ľahká vec, pretože znamená zodpovednosť za všetky skutky, ktoré sa musia konať vedome a dobrovoľne,”

napísala Gwerková-Gollnerová v knihe Žena novej doby, ktorú napísala a vydala spoločne s Jarmilou Zikmundovou v roku 1938. S manželom Edmundom žila a pôsobila v Banskej Štiavnici, bola tiež aktívna v rámci Slovenského národného povstania a in memoriam bola za zásluhy o rozvoj demokracie ocenená aj prezidentkou Zuzanou Čaputovou v máji 2022.

2. Včelár z Aleppa (Christi Lefteri, 2020)

Príbeh manželov, utečencov, nútených opustiť svoje rodné mesto a vojnou zmietanú krajinu. Nuri a Afra sa po strate syna vydávajú na strastiplnú cestu do Európy, kde žije ich rodina. Dúfajú, že im cesta pomôže zbaviť sa ťaživých spomienok a začať opäť žiť normálny život. Dojímavý príbeh, ktorý nám pomáha pochopiť pohnútky, pocity a psychický stav ľudí, ktorých postretol podobný osud a o ktorých často počujeme len z neosobných správ v médiách.

3. Co nás nezabije… (Stephen Joseph, 2017)

Život nevyhnutelně přináší trauma, neštěstí. Když udeří trauma, musíme být připraveni a odolní, přichystaní čelit tvrdé realitě, být otevření ke změně a směřovat k moudrému využití svého trápení.“

Britský psychológ Stephen Joseph prináša čitateľovi nový pohľad na traumu, resp. negatívne udalosti a zážitky v osobnom či pracovnom živote, ako prostriedok pre osobný rast a príležitosť na zmenu. Prepojením teórie a jednoduchých príkladov z vlastnej praxe vysvetľuje, aké procesy trauma v človeku spôsobuje a že tento bolestivý proces vlastne nakoniec môže mať zmysel.

4. Od bouře k bouři (Jakub Drábik a Jakub Rákosník, 2022)

Ak preferujete hutnejšiu náučnú literatúru a radi by ste si doplnili vaše vedomosti z histórie, novinka Od bouře k bouři je to pravé pre vás. Rozsiahla kolektívna monografia o medzivojnovej histórii prvej Československej republiky, v ktorej možno nájsť príspevky od viac ako 30 českých a slovenských historikov. Spoločenský vývoj, zahranično-politické vzťahy, hospodársky vývoj, fenomény ako komunizmus, fašizmus či nacizmus. To všetko je zahrnuté vo viac ako 800-stranovom diele autorov Jakuba Drábika a Jakuba Rákosníka. 

5. Ľudskosť (Rutger Bregman, 2020)

Ľudia sú vraj prirodzene sebeckí. Ale je to naozaj tak? Čo ak sa mýlime a v skutočnosti je v nás hlboko zakorenená prívetivosť, altruizmus a dôvera? Kniha Rutgera Bregmana povzbudí, povznesie a naruší tradičné presvedčenie pesimistov o tom, že ľudstvo je nenapraviteľné, a to názorom, že hlboko vo vnútri sme vlastne celkom láskavé nesebecké bytosti.

6. Učiteľský otčenáš nemá amen (Ľubomír Pajtinka, 2019)

Hneď po rodičoch a rodinách bývajú najdôležitejšími osobnosťami formujúcimi náš charakter naši učitelia. Dielo Ľubomíra Pajtinku vzdáva hold ich povolaniu a poukazuje na nutné zmeny v súčasnom školskom systéme. Ak už teraz potrebujete začať čerpať motiváciu do nového školského roka, táto kniha pre vás môže byť tou správnou voľbou a užitočným sprievodcom pri hľadaní novej inšpirácie.

Za celý tím Inštitútu pre aktívne občianstvo a programu Školy, ktoré menia svet
vám prajeme ničím nerušené čítanie a príjemné leto! ?️

Foto: unsplash.com