Vitajte opäť na našom blogu! Tentokrát vám ponúkneme niekoľko tipov na filmy a seriály, ktoré búrajú mýty a stereotypy a zvyšujú toleranciu a inklúziu ľudí so špeciálnymi potrebami, ľudí inej farby pleti, či LGBTI+ komunity. Cieľovou skupinou týchto filmov a seriálov sú primárne mladí ľudia, ale potešenie v nich nájdu aj dospeláci. Prajeme príjemné čítanie a pozeranie.

O ľuďoch so špeciálnymi potrebami

Atypical (Atypický)

Týmto seriálom vás bude sprevádzať tínedžer na autistickom spektre, ktorý sa pasuje s bežnými životnými problémami – prvá láska, škola, priatelia, sebapoznávanie a rodinné problémy. Seriál citlivo a pravdivo ukazuje, aký je život človeka na autistickom spektre a zdôrazňuje, že ľudia s autizmom nesmú byť diskriminovaní a potláčaní na okraj spoločnosti.

Love on the Spectrum (Láska na spektre)

Ak vás zaujímajú skôr reálne príbehy ľudí na autistickom spektre, Love on the Spectrum je pre vás. Tento dokumentárny seriál či skôr zoznamovacia reality show sa točí okolo viac-menej tabu témy – sleduje mladých ľudí na autisickom spektre, ktorí hľadajú lásku a navigujú randenie a vzťahy. Seriál je plný osobných, dojemných i vtipných momentov, a skvelo sa pri ňom zrelaxujete.

Down for Love (Rande s Downom)

Podobný štýl a premisu ako Love on the Spectrum má aj tento seriál, kde však hľadajú lásku ľudia s Downovým syndrómom. Seriál vás zrelaxuje, zasmejete sa, možno vyhŕknete slzičku, ale hlavne si uvedomíte, že človek s akoukoľvek špeciálnou potrebou či zdravotným znevýhodnením si zaslúži a potrebuje lásku. 

Neviditeľní

Séria slovenských dokumentárnych filmov o ľuďoch na autistickom spektre, kde sa dozviete fakty a mýty o autizme, jeho vznik a prejavy, ale aj ako je táto porucha vnímaná v rodine a spoločnosti. Samotné časti série majú zhruba 30 minút a môžete ich využiť aj ako doplnok vo vašom vyučovaní.

O LGBTI+ ľuďoch a tematike

Heartstopper (Motýliky)

Možno ste už o tomto seriáli počuli alebo ste v kníkupectvách videli knižky, resp. komixy, na základe ktorých bol tento milý a dojímavý seriál vytvorený. Je o dvoch mladých tínedžeroch a ich partii kamarátov, ktorí spoznávajú sami seba, svoju sexualitu, lásku, ale zároveň riešia problémy ako šikana na škole či porucha príjmu potravy. Seriál citlivo naviguje tematikou LGBTI+ ľudí a coming out-u a my ho vrelo odporúčame. 

Sex Education (Sexuálna výchova)

Seriál, primárne pre starších tínedžerov, je skvelým zrkadlom o tom, čo prežívajú a čo trápi mladých ľudí v tomto veku – sex, sexuálna identita, láska a vzťahy – hlavne, keď o tejto problematike majú málo vedomostí a skúseností. Dejom tohto komediálneho seriálu nás sprevádza Otis, ktorý je síce neskúsený v tejto oblasti, ale má vedomosti vďaka jeho mame, sexuálnej terapeutke, a tak sa Otis rozhodne radiť svojim rovesníkom. Ak sa chcete zasmiať, ale aj niečo naučiť, Sex Education je práve pre vás!

Love, Simon (Ja, Simon) a Love, Victor (Ja, Victor)

Tento film a seriál sú o mladých gay mužoch, ktorí taja svoju sexuálnu orientáciu pred rodinou a priateľmi. Skvele ukazujú, aké je to žiť v tajnosti, keď nemôžete a necítite sa pripravený žiť taký, aký naozaj ste. Vďaka tomuto seriálu a filmu sa do nich v cítite a pochopíte, aké je dôležité mať otvorenú a tolerantnú spoločnosť pre LGBTI+ ľudí.

Queer Eye (Queer tím)

Táto reality show sa stane srdcovkou pre kohokoľvek, kto si ju pozrie. Spočiatku sa vám táto show môže zdať povrchná – 5 queer ľudí v každej epizóde “transformuje” nejakú osobu, zmenia jej výzor, štýl obliekania, zrenovujú jej bývanie, či dajú tipy a triky k vareniu. Avšak, čo robí Queer Eye naozaj skvelou a výnimočnou show je jej ľudskosť a úprimnosť. Životné príbehy, ktoré sa dozviete, sú naozaj dojímavé (zaručujeme, že vaše oči neostanú suché) a naučíte sa ako sa vyrovnať s úzkosťou, stratou blízkych, samotou alebo rodinnými problémami.

O živote ľudí inej farby pleti

Hidden Figures (Skryté čísla)

Film založený na skutočných udalostiach sprevádzajú tri matematičky, černošky, v NASA počas 60-tych rokov 20. storočia. Tieto nadané vedkyne sa musia trápiť so segregáciou, ale aj so stereotypmi, pretože ženy, černošky, veda a matematika je pre niektorých (doteraz) nepochopiteľná kombinácia. Tieto odvážne ženy však segregácia a stereotypy neodradili a stali sa rešpektovanými vedkyňami, ktoré sa podieľali na vesmírnych projektoch NASA.

The Help (Farba citov)

Opäť sa ocitáme v 60-tych rokoch v USA, kde je segregácia na základe rasy stále bežným javom. V tomto príbehu sledujeme upratovačku Aibileen a snaživú spisovateľku Skeeter, ktorá zisťuje, aký ťažký život majú černošky – upratovačky a teda aj Aibileen. Tieto dve ženy, z úplne opačných rodinných a spoločenských pomerov, nadviažu nevídané priateľstvo, ktoré spoznávame počas celého filmu. Film je skvelou ukážkou spoločenských pomerov v 60-tych rokoch v USA.

The Hate U Give (Nenávisť, ktorú si prebudil)

Mladá tínedžerka Starr žije v dvoch svetoch – v černošskej štvrti a belošskej škole, no postihne ju obrovská tragédia. Jej najlepšieho kamaráta zavraždí policajt a Starr sa teraz musí rozhodnúť, na ktorú stranu týchto svetov sa postaví. Bohužiaľ, podobné príbehy policajného násilia na černošské obyvateľstvo nie je ojedinelé a tento film vám túto problematiku skvele predstaví.

Desert Flower (Púštny kvet)

Možno ste o tomto výnimočnom a dojímavom filme už počuli. Je založený na skutočných udalostiach, keď sa zo ženy, pôvodom z Afriky, ktorá prežila ženskú obriezku a nútené manželstvo, stane veľvyslankyňa OSN. Jej cieľom je bojovať proti ženskej obriezke, aby sa podobné príbehy ako ten jej už nediali mladým dievčatám a ženám po celom svete.

Veríme, že sme vám (mladším i starším) predstavili filmové a seriálové tipy, ktoré vás zaujali a prípadne aj zabavili. I takýmito filmami a seriálmi môžeme tvoriť otvorenú a tolerantnú spoločnosť, kde sme každí iní, ale všetci rovní. 🙂

Foto: unsplash.com, pixabay.com

Blog pre vás pripravila Lýdia Chobotová.